Чи можна списати іпотеку на житло, яке зруйнувала війна?
Фахівці зазначають, що банки зараз не спроможні анулювати певні кредити для громадян України через відсутність чітких інструкцій з боку Кабінету Міністрів України. Існує кілька питань, які заважають повній реалізації законодавчих норм щодо списання кредитів.
На круглому столі, проведеному “Фінансовим клубом” та присвяченому споживчому кредитуванню в умовах військового конфлікту, представники банків висловили свою готовність списати іпотечні та автокредити, де заставне майно постраждало внаслідок війни. Незважаючи на це, залишаються невирішеними деякі важливі питання.
Ця тема є дуже важливою для клієнтів, і банки вже розробили механізми обробки скарг клієнтів відповідно до закону. Однак ще залишаються деякі аспекти, які не були повністю враховані у законі, включаючи список документів, що підтверджують пошкодження чи знищення майна внаслідок бойових дій, які клієнти мають надати. Представники банків також висловили бажання мати доступ до реєстру пошкодженого та знищеного майна, щоб ефективніше відслідковувати його стан.
Наразі Незалежна асоціація банків України веде переговори з Кабміном щодо цього питання. Банки в даний час можуть зупинити нарахування відсотків за такими кредитами, але процедура списання самих кредитів також потребує роз’яснень та регулювання.
Списання іпотеки та кредитів на житло та авто, які зруйнувала війна
Ухвалений 1 грудня Верховною Радою законопроект №7441-1 про списання кредитів на нерухомість та автомобілі, які були пошкоджені або зруйновані внаслідок військових дій в Україні, надає певні привілеї фізичним особам, які є позичальниками кредитів на рухоме та нерухоме майно. Ці кредити надавалися на майно, яке тимчасово знаходилося на окупованих територіях або в зоні активних бойових дій і яке зазнало збитків або було знищено через війну. Згідно із цим законом, за наявності відповідної документації такі позичальники мають право на призупинення виплат за кредитом перед своїми кредиторами.
Закон також передбачає можливість списання кредитів на нерухомість, якщо її було знищено внаслідок військових дій. Це майно має бути єдиним місцем проживання сім’ї позичальника до 23 лютого 2022 року.
У разі списання кредиту кредитор має право на компенсацію за втрачене майно громадян України, яке було зруйноване через збройну агресію росії. Слід зазначити, що розмір цієї компенсації не може перевищувати основної суми заборгованості, що залишилася за кредитом. Інші збитки кредитора, такі як втрачений прибуток у вигляді неотриманих відсотків, можуть бути відшкодовані відповідно до законодавства, і компенсацію буде здійснено за рахунок коштів, заарештованих у російського Ощадбанку.
Зазначимо, що з початку березня 2022 по березень 2023 року через додаток “Дія” та Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАПи) надійшло понад 325 тисяч повідомлень про пошкодження чи руйнування житла внаслідок збройної агресії росії. Згідно з заявою представниці партії “Слуга народу” Олени Шуляк, до лютого 2023 року було зареєстровано понад 22,5 мільйона квадратних метрів пошкодженого та зруйнованого житла.