Чи переходять борги у спадок із нерухомістю?
Більшість, можливо, не заперечує проти отримання квартири чи будинку в спадок. Однак важливо знати, що нерухоме майно, яке ви успадкуєте, може включати борги.
Чи можна прийняти нерухомість у спадок та не брати на себе борги?
Згідно з українським законодавством, нерухомість у рамках спадщини приймається лише загалом. Якщо ви приймаєте нерухомість у спадок, то не можете уникнути боргів, пов’язаних із цією нерухомістю. Важливо відзначити, що спадкоємець повинен буде погасити борги, які перейшли на нього разом із нерухомістю, але сума цих боргів не може перевищувати вартості самого об’єкта спадкування.
Які зобов’язання можуть перейти на спадкоємця разом із нерухомим майном?
Зі спадщиною будинку або квартири можуть перейти такі боргові зобов’язання:
- кредит чи іпотека;
- оренда нерухомості із правом викупу;
- заборгованість із комунальних послуг;
- заборгованість з податку квартиру чи будинок.
Отримавши таку спадщину з боргами, спадкоємець повинен буде погасити не лише сам борг, а й інші нарахування, що виникли за життя спадкодавця.
Як спадкоємцю дізнатися, чи борги з нерухомістю?
Перед тим як прийняти нерухомість у спадок, важливо перевірити, чи є разом з нею якісь борги. Таким чином, майбутній спадкоємець зможе вирішити, чи варто приймати цю квартиру чи будинок у спадок. Для цієї мети слід провести пошук інформації про спадкодавця на його прізвище, ім’я та по батькові в офіційних джерелах, таких як:
- єдиний державний реєстр судових рішень;
- сайт Судової влади України;
- єдиний реєстр боржників;
- автоматизована система Міністерства юстиції.
Як прийняти спадщину, що включає нерухомість із боргами?
Якщо ви все-таки готові прийняти спадщину, яка включає квартиру або будинок із заборгованостями, слідуйте цим крокам:
- Підготуйте заяву про прийняття нерухомості у спадок та зверніться до нотаріуса. Термін прийняття спадщини становить 6 місяців із моменту смерті спадкодавця.
- Вступіть у спадок, отримавши відповідне свідчення.
- Повідомте банк або іншу кредитну організацію про смерть боржника і про те, що зобов’язання щодо нерухомості переходять на вас.
- Внесіть платежі за основним боргом, що залишився після спадкодавця, а також за відсотками, що накопичилися за цей час.
Як відмовитися від спадщини, що включає нерухомість із боргами?
Якщо ви не хочете брати спадщину, в якій є боргові зобов’язання, у вас є два варіанти:
- Офіційно відмовтеся від такої спадщини, звернувшись до нотаріуса та подавши заяву про відмову. Важливо, якщо ви проживали зі спадкодавцем, тому що в цьому випадку нерухомість буде автоматично передана вам.
- Не приймайте спадок своєчасно. Термін відкриття спадщини становить півроку з смерті заповідача. Якщо ви протягом цього терміну не звернетеся до нотаріуса та не прийміть спадщину, то ні нерухомість, ні борги до вас не перейдуть.