Будинок де Рібаса
Продовжуючи розповідь про історичні будівлі нашого міста, розповімо вам про одну з найстаріших будівель Миколаєва, яка була побудована наприкінці 18 століття на гроші майбутнього засновника Одеси Йосипа Михайловича де Рибаса. Пам’ятник архітектури розташувався на вулиці Наваринська, 3. При відносно невеликих розмірах створюється враження величі, будинок побудований у стилі “класицизм” у його цивільному уявленні, дотримано ідеальних пропорцій та суворого декору.
Характеристики:
Тип будівлі: міський особняк
Стиль: класицизм
Архітектор: В. А. Ванрезант (імовірно), І. І. Дофіне, купець (підряд), К. Акройд
Роки будівництва: 1791-93
Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення
Сучасна функція: житловий будинок
Йосип (Осип) Михайлович Дерибас (де Рібас) жив у цьому будинку з 1792 по 1795 роки. Будинок почав будуватися в 1791 році, Йосип де Рібас був на той час генерал-майором і командував Гребною лиманською флотилією. Восени вони заходили в Херсон та Миколаїв для ремонту та зимівлі.
В якості підрядника при будівництві будинку виступив купець з Херсона Дуфін. На старих планах міста Миколаїв будова називається Рібасів будинок або Дерибасівський будинок.У переліку міських будівель тих років (1795-1797 рр.) зазначено наступне: “Рибаський кам’яний будинок довжиною 9 сажень та 1 аршин, шириною 6 ½ сажень, покритий дранью, розділений на 10 покоїв та 2 сіней”.
2 креслення цього будинку навіть були виявлені в Головному військово-морському архіві Росії. На одному з креслень будинок представлений у первозданному вигляді з таким описом: «Генеральний план казенному Деребежівському (Дерибасівському) будинку, що складається в місті Миколаєві, з натури знімав кондуктор Гладишев».
До будинку додавалася значних розмірів садиба, яка розташовувалася вздовж вулиці Наварінська (від Микільської до Адміральської). Ворота виходили на Наваринську вулицю, а парадний портик будинку був спрямований на Микільську, по ній до будинку примикав флігель з комори і льодовик. Кухня знаходилася в окремій будівлі по Наваринській. Задній двір, сарай, стайня та відхоже місце знаходилися в глибині двору, а до Адміральської примикав фруктовий сад із лазнею та альтанкою.
Після того як Йосип Михайлович де Рібас був направлений до Петербурга, особняк зайняли обер-офіцери флоту.
Наступним відомим мешканцем будинку став архітектор Морського відомства Карл Акройд. Він жив у будинку де Рібаса у 30-х роках 19 століття зі своєю родиною. За його проектами було збудовано чимало відомих і зараз будівель, які також стали пам’ятками архітектури, найвідоміші з них Лютеранська кірха, училище для дочок нижніх чинів Чорноморського флоту та інші.
13 вересня 2011 року на будинку було встановлено меморіальну дошку роботи Віктора Макушина.