Способи економії податку на нерухоме майно у 2021 році
Як відомо, податок на нерухомість сплачується власниками будинків і квартир щороку. За податковим законодавством України сума розраховується на кожен “зайвий” квадратний метр. Ставка податку встановлюється місцевою владою та не може перевищувати 1,5% від мінімальної заробітної плати на початок звітного періоду. Мінімальна зарплата на початок 2020 року становила 4723 грн., та відповідно сума податку становить 70, 85 грн. за кожний квадратний метр. Нагадаємо, що податок сплачують власники, які володіють нерухомим майном, яке перевищує встановлені норми:
- 60 кв.м. для квартири;
- 120 кв.м. для приватного будинку;
- 180 кв.м. для різних видів нерухомості загалом.
Площа розраховується незалежно від кількості квартир, будинків, часток нерухомості у власності особи. Наприклад, якщо у вас є дві квартири, одна площею 50 кв.м, а інша 40 кв.м., загальна площа становить 90 кв.м. – це на 30 кв.м. понад законодавчу норму. На ці “зайві” метри і буде нараховано податок. У поточному році такий податок становитиме 30×70,85 = 2 125,5 грн.
Також у Податковому кодексі України зазначено, що податок збільшується на 25 тис. грн., якщо загальна площа нерухомості перевищує:
- 300 кв.м. для квартир;
- 500 кв.м. для будинків.
Законні способи економії на податку
Розповімо про способи економії на податок на нерухомість.
- Покупка квартири у складчину. Якщо площа вашої нерухомості перевищує пільгову норму, то можна купити її у складчину з іншим членом сім’ї. Особливо це зручно для батьків, подружжя чи дітей. І тут кожен отримує частку квартири. Якщо навіть ви купили квартиру в шлюбі (вважається загальною власністю), то можна все ж таки її зареєструвати спочатку по частинах між подружжям. До реєстру майнових прав вноситься інформація щодо кожного окремого власника. Розглянемо ще одну ситуацію. Наприклад, у вас вже є квартира, і ви плануєте купити ще одну. І тут краще виділити оптимальну частку кожному за власника. Наприклад, площа нерухомості складає 40 кв.м., у планах купити квартиру 80 кв.м. Щоб заощадити на податку, слід зареєструвати лише 20 кв.м. у новій квартирі, а решту площі оформити на іншого члена сім’ї.
- Розділ майна між подружжям. Сімейний кодекс України дозволяє укладати договори між подружжям. Так, є можливість укласти договір про розподіл майна. Якщо нерухомість була придбана у шлюбі, кожен із подружжя має на неї однакові права. Часто, купуючи нерухомість, її оформляють на когось одного з подружжя. Щоб заощадити на податку, подружжя має право розділити майно, перевівши його із спільної сумісної власності до спільної пайової.
У чому відмінність поділу майна, яке придбано у шлюбі, від купівлі у складчину?
Відмінність поділу майна, яке придбано у шлюбі, від купівлі у складчину полягає в тому, що тут можна розділити нерухомість тільки порівну. А при купівлі складчину частки можуть бути різними.
Відзначимо, що відповідний договір укладається у нотаріуса, він реєструє частки подружжя до Державних реєстрів. Після укладення договору необхідно звернутися до податкового органу для звірки інформації. Слід знати, що з розподілі майна сплачується податку розмірі 1% від суми об’єкта. Також необхідно сплатити послуги нотаріуса та реєстрацію права власності.
Іноді сплати податків не уникнути, все залежить від площі нерухомості та наявності у подружжя іншої нерухомості. Але поділивши квадратуру між подружжям, іноді можна суттєво зменшити розмір податку.
Якщо ви потребуєте ріелторських послуг, звертайтеся до АН «Оксаген», наші агенти допоможуть швидко та успішно укласти угоду купівлі-продажу!