Договір довічного утримання: розбір плюсів та мінусів
Більшість громадян України зараз не можуть дозволити собі таку розкіш як купівля нової квартири. Але існує добрий спосіб покращити свої житлові умови, витративши набагато менші гроші – це договір ренти.
Ціни на житло у валютному еквіваленті в нашій країні продовжують своє падіння, але дуже показово, що індекс недоступності житла все ще на досить високому рівні. Саме тому громадяни, які бажають покращити свої житлові умови, не можуть цього собі дозволити. А відсутність доступної іпотеки для населення робить подібну ситуацію практично нерозв’язною.
Але не треба сумувати, адже існують способи стати власником житлової нерухомості порівняно недорого, і один із таких – договір ренти.
Стаття 731 Цивільного кодексу України свідчить, що згідно з договором ренти перша сторона (її одержувач) передає другій стороні (тому, хто сплачує ренту) у власність майно. При цьому платник ренти зобов’язується в обмін періодично виплачувати безпосередньо одержувачу певну грошову суму або надавати послуги та виконувати певні роботи.
Найчастіше договором ренти користуються люди похилого віку, які мають родичів. Зазвичай договір прописується те щоб вони отримали одноразову грошову виплату (приблизно 20-40% ринкової вартості житла), і навіть періодичні (залежно від договору – щомісячні чи щоквартальні) довічні платежі.
Отримувач ренти має такі переваги:
- договір чітко прописує умови, за яких одержувачу ренти передається нерухомість;
- одержувач може проживати у власній квартирі до самої смерті;
- законність угоди регулюється нотаріусом;
- наявність постійного пасивного доходу – рентних платежів;
- новий власник за договором зобов’язаний сплачувати податок на нерухомість, а також комунальні платежі;
- умови договору також можуть включати деякі послуги, які мають надаватися одержувачу платником до закінчення його життя.
Позитивні моменти ренти для платника:
- при сумлінному виконанні договору його дуже складно оскаржити після смерті одержувача в суді;
- рентоодержувач після укладання договору не має можливості вільно розпоряджатися нерухомістю (наприклад, заповідати її або продати);
- зі смертю одержувача договір припиняється, і житлом можна одразу розпоряджатися (без очікування 6 місяців, як при вступі у спадок);
- договір засвідчується нотаріусом;
- витрати на утримання, а також платежі вийдуть значно нижчими від ринкової вартості нерухомості;
- угода не оподатковується, як при вступі у спадок.
Варто зазначити, що поряд з позитивними моментами договір ренти має також і «підводне каміння» для обох сторін, які його укладають.
Мінус ренти для її одержувача:
- є ймовірність, що платником ренти може бути шахрай, який своїми діями спровокує передчасну смерть одержувача;
- також платник рент може бути недобросовісним і таким, що ухиляється від прописаних у договорі обов’язків, тому доводити це та здійснювати розірвання договору доведеться в суді.
Мінус ренти для її платника:
- недобросовісний одержувач може захотіти розірвати договір, ґрунтуючись на значному відступі від початкових умов, що доведеться вирішувати в суді. При вирішенні на його користь жодні витрати та виплати не будуть компенсовані платнику;
- реальна вартість договору не може бути заздалегідь прорахована;
- неможливо передбачити, скільки часу потрібно від укладення договору до реального в’їзду платника до квартири.