Банки продовжують нарощувати кредитування бізнесу та населення
У Новому Огляді Національного банку України повідомляється, що наприкінці минулого року корпоративне та іпотечне кредитування зросло, а відсоткові ставки стали найнижчими в історії України.
Інформація від Національного банку України:
- банки нарощують кредитування бізнесу та населення, що говорить про стійке відновлення в багатьох сегментах;
- економічна активність відновлюється, кредитні ставки поступово знижувалися в жовтні-грудні, що сприяло популярності кредитів для населення та бізнесу;
- популярність іпотечного кредитування зростає, про це говорять обсяги нових кредитів (порівняно як з I півріччям 2020 року, так і з 2019 роком загалом) .
У Національному банку зазначають також, що відновлення попиту на банківські послуги збільшило операційні доходи сектора, відрахування банків до резервів за кредитами збільшилися протягом минулого року майже вдвічі, проте залишилися помірними щодо кредитного портфеля . Якщо спостерігатиметься така ж тенденція, процентна маржа банків поступово знижуватиметься.
Нова державна програма з пільгової іпотеки під 7%
Нагадаємо, що вже в березні 2021 року запрацює нова державна програма з пільгової іпотеки – іпотека під 7%. Президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе розповів про перспективу цієї програми.
Предметом іпотеки може стати:
- квартира в житловому багатоквартирному будинку або приватний житловий будинок, які були прийняті в експлуатацію цього року або протягом трьох років, що передують поточному році;
- майнові права на квартиру в будинку незавершеного будівництва та/або приватний житловий будинок.
Передбачається, що Фонд розвитку підприємництва компенсує до 7% річних за іпотечними кредитами, які видаються позичальникам на купівлю житла, у тому числі і в новобудовах.
Президент Конфедерації будівельників вважає, що великим ризиком для цієї програми є відсутність бюджетних коштів. Відомо, що 2 млрд гривень виділено до Фонду розвитку підприємництва на 2021 рік, але ще невідомо чи підуть усі гроші на іпотеку. Також запровадженню доступної іпотеки заважають високі вимоги НБУ до банків та відсутність правового захисту для кредиторів.