Будинок Косякова
У нашому місті багато об’єктів, які цікаві своєю історією та архітектурною значимістю. Деякі з них унікальні та їх необхідно зберегти для подальших поколінь. Одна з таких будівель – будинок Арсенія Косякова на вулиці Пушкінській, 4.
Стародавній особняк належав Арсенію Івановичу Косякову. Купив він його на торгах у червні 1880 року за 3000 рублів. Двоповерховий будинок вражає своєю красою, історикам і краєзнавцям він відомий як палац і тому є підтвердження – його “палацовий статус”. Створив цю архітектурну красу шотландський архітектор Тернер. В архітектурному журналі 1882 року, який видавався у Відні, написано: Palais Kossiakow in Nikolajew … Von Architekt M.A. Turner»… На сторінці – проект та опис будівлі. Це підтверджує, що важливість цієї будівлі було визнано навіть відомими європейськими архітекторами.
Ну а зараз розповімо трохи про власника будинку. Косяков був дуже відомим громадянином у Миколаєві, він був статським радником, військово-морською суддею, а також активним громадським діячем. Чотири рази обирався гласним Миколаївської міської думи. Життя його було багатим на різні події. У віці 27 років уже був помічником прокурора при військово-морському суді миколаївського порту, а через 16 років – 1885-го – вступає на посаду військово-морського судді Миколаївського військово-морського суду, де й слугує ще протягом 10 років. Він іде у відставку 1895 року у чині справжнього статського радника.Високий чин, 4-й у Табелі про ранги.
Дружиною Арсеній Іванович стала в 1869 році Ольга Платонівна Карабчевська – панночка з вищого миколаївського світла. Ольга була онукою Петра Григоровича Богдановича (1763-1834) обер-штер-крігс-комісара Чорноморського флоту, її родина була у пошані у Миколаєві. В 1880 Косяков вирішив будувати свій палац, який знаходився в найпрестижнішому місці міста.
Помер Косяков в Одесі і заповів поховати себе в Миколаєві. В одному з квітневих номерів 1913 року «Миколаївська газета» писала:
«До 11 год. ранку на пристань прибув міський голова Н.П. Леонтович, члени міської управи та багато голосних. Після короткої літії на борту «Потьомкіна» труна була піднята міським головою та іншими особами і перенесена на катафалк, увитий численними вінками, серед яких вінок від миколаївського міського управління”.
Багато елементів будівлі втрачені, але будівля все одно продовжує прикрашати вулицю Пушкінську. Косякови жили в будинку 10 років, після цього з невідомих причин продали його сім’ї поміщиків Сухомлінових за 25 тисяч рублів. Оформлено будинок на Євдокію Миколаївну Сухомлінову.
У радянські часи в будівлі розміщувалася Миколаївська окружна охорона інспекція, а в 1960-і роки поселяється військово-морська частина. Будинок і сьогодні перебуває на балансі Міністерства оборони. Але реставрувати його поки що не поспішають, будівля стоїть самотньо у занедбаному вигляді.