Будинок Куппи
Продовжуємо нашу серію розповідей про відомі будівлі Миколаєва. Сьогодні мова піде ще про один будинок, який є цінним експонатом для міста – будинок Куппи.
Основні характеристики:
Локація: вулиця Лягіна, 1 (кут Микільської вулиці)
Тип будівлі: житловий будинок
Архітектурний стиль: історизм
Архітектор: невідомий
Період будівництва: друга половина 19 століття
Статус: без статусу
Вулиця Лягіна, перш ніж отримала ім’я радянського розвідника, називалася вулицею Різдвяною. На розі цієї самої вулиці та вулиці Микільської розташовувалося сімейне гніздо потомствених греків на прізвище Куппа. На Різдвяну вулицю дивилися ворота будинку, який належав Епамінонду Куппі, а будинок, що знаходиться по сусідству з воротами, що дивляться на Микільську вулицю, належав брату вищезгаданого Епамінонду Івану Куппі.
Епамінонд Спиридович Куппа на початку 1880-х років виступав як довірена особа одеської комерційної контори Є.Севастопуло. Трохи пізніше Епамінонд Спіридонович став одним із найбільших експортерів хліба. У 1900-х років він був членом облікового комітету місцевого відділення Російського банку для зовнішньої торгівлі. Слід додати, що Э.С.Куппа був членом Миколаївського біржового комітету, а також обирався до біржової арбітражної комісії.
Будинок Куппи був не тільки житловим будинком, в ньому також розташовувалася хлібна експортно-комісійна контора Епамінонда Спіридоновича. 30 квітня 1909 року у місті було засновано Миколаївське Еллінське благодійне товариство, членом якого був, відповідно, і вище зазначений пан, а в його будинку це товариство базувалося.
Після того як Е.С. Куппа пішов у інший світ (відбулося це імовірно до 1915 року), будинком стала володіти його дружина В.К. Куппа.
Іван Спіридонович Куппа, молодший брат Епамінонда Спіридоновича, також займався торгівлею хліба. Він був відомим дарувальником міського музею. Найвідомішим експонатом музею, який подарував Іван Спіридонович, стала тростина з дуба з портретом великого князя Костянтина Миколайовича, зроблена з бруса корабля “Святий Євстафій”. Зінаїда Вікентіївна, дружина Івана Куппи, також славилася добрими справами. Вона була одним із членів правління Товариства допомоги дітям нужденних робітників Миколаєва.
І.С. Куппа, після жовтневої революції, у 1919 році, був заарештований і відправлений до каторжної в’язниці, де утримувався з 23 березня до 11 серпня.
Далі слід цієї грецької сім’ї губиться.