We found 0 results. View results
Your search results

Дім Мааса

Продовжуючи серію розповідей про важливі будівлі Миколаєва, не можна не розповісти про будинок, розташований на вулиці Адміральській, 17. Будинок Мааса будував побудований наприкінці XIX – початок XX століття, зараз він значиться, як пам’ятка архітектури місцевого значення. Будинок пов’язаний з сім’єю Маас / Мас (Maas, Mahs) – найвідомішої в імперії підприємницької династії, що зародилася в німецькому Гамбурзі ще в XVII столітті.
Третім у поколінні російської лінії сімейства був уродженець Санкт-Петербурга барон Ернст Мас (1807-1879). Він був відомим бізнесменом, який заснував компанію «Масс і Ко». З 1838 по 1869 «Масс і Ко» була однією з головних експортних компаній Одеси. Для сина Аріста він купив маєток у Деребчині Подільської губернії (зараз Вінницька обл.). Арист продовжив справу батька і досяг успіху у своїй діяльності, він відкрив цукровий та спиртовий заводи, селекційну лабораторію та побудував справжню сільськогосподарську імперію.
У 1881-82 на згадку про батька він з братом побудували за проектом А.Д. Тодорова нічліжний притулок на Старопортофранківській вулиці в Одесі, який коштував їм 84 тисячі рублів і вміщував 725 безпритульних.

Арист вів справи не тільки в Одесі, але і в Миколаєві. Банкірська контора Мааса була одним із головних акціонерів Новоросійського будівельного Товариства 1870-го. У 1873 році, в Одесі народився молодший із чотирьох дітей Аріста Маса – Володимир (Вольдемар).Закінчивши юридичний факультет в Одесі, він вирушив до Миколаєва.

У Миколаєві барон Володимир Маас жив у двоповерховому будинку на Адміральській, керував тут представництвом торгового дому, брав активну участь у житті міста: був членом міської присутності у портових справах, благодійного товариства та яхт -клубу. Після смерті батька він успадкував більшу частину статку, залишався в нього і власний бізнес — цегельно-черепний завод «Петрівка». Виробництво розташовувалося неподалік Варварівки в селі Петрівка, а сам офіс – на Адміральській. Завод «Петрівка» був удостоєний Золотої медалі на Всеросійській промисловій виставці в 1910 за чудову якість.
Перед революцією сім’я Володимира Мааса залишила країну і переїхала до Парижа. Наступною власницею особняка стала Надія Василівна Синкевич.

Compare Listings