Дім Мааса
Продовжуючи серію розповідей про важливі будівлі Миколаєва, не можна не розповісти про будинок, розташований на вулиці Адміральській, 17. Будинок Мааса будував побудований наприкінці XIX – початок XX століття, зараз він значиться, як пам’ятка архітектури місцевого значення. Будинок пов’язаний з сім’єю Маас / Мас (Maas, Mahs) – найвідомішої в імперії підприємницької династії, що зародилася в німецькому Гамбурзі ще в XVII столітті.
Третім у поколінні російської лінії сімейства був уродженець Санкт-Петербурга барон Ернст Мас (1807-1879). Він був відомим бізнесменом, який заснував компанію «Масс і Ко». З 1838 по 1869 «Масс і Ко» була однією з головних експортних компаній Одеси. Для сина Аріста він купив маєток у Деребчині Подільської губернії (зараз Вінницька обл.). Арист продовжив справу батька і досяг успіху у своїй діяльності, він відкрив цукровий та спиртовий заводи, селекційну лабораторію та побудував справжню сільськогосподарську імперію.
У 1881-82 на згадку про батька він з братом побудували за проектом А.Д. Тодорова нічліжний притулок на Старопортофранківській вулиці в Одесі, який коштував їм 84 тисячі рублів і вміщував 725 безпритульних.
Арист вів справи не тільки в Одесі, але і в Миколаєві. Банкірська контора Мааса була одним із головних акціонерів Новоросійського будівельного Товариства 1870-го. У 1873 році, в Одесі народився молодший із чотирьох дітей Аріста Маса – Володимир (Вольдемар).Закінчивши юридичний факультет в Одесі, він вирушив до Миколаєва.
У Миколаєві барон Володимир Маас жив у двоповерховому будинку на Адміральській, керував тут представництвом торгового дому, брав активну участь у житті міста: був членом міської присутності у портових справах, благодійного товариства та яхт -клубу. Після смерті батька він успадкував більшу частину статку, залишався в нього і власний бізнес — цегельно-черепний завод «Петрівка». Виробництво розташовувалося неподалік Варварівки в селі Петрівка, а сам офіс – на Адміральській. Завод «Петрівка» був удостоєний Золотої медалі на Всеросійській промисловій виставці в 1910 за чудову якість.
Перед революцією сім’я Володимира Мааса залишила країну і переїхала до Парижа. Наступною власницею особняка стала Надія Василівна Синкевич.