Як уникнути рейдерського захоплення майна: поради Мін’юсту
У Міністерстві юстиції України розповіли, як уникнути рейдерського захоплення майна.
Зараз рейдерство на нерухомість зустрічається рідше в порівнянні з 2017-2018 роками та початком 2019 року. Але все ж таки рейдерські атаки відбуваються в Україні. Фахівці радять користуватися всіма можливими способами, щоб навіть у разі атаки уникнути захоплення майна.
У Міністерстві юстиції України наголошують на необхідності внесення нерухомості до Державного реєстру речових прав. Часто буває, що у власника на руках є лише свідоцтво про приватизацію майна з реєстрацією БТІ у паперовій формі. Звичайно, це законний документ, але треба ще звертатися за додатковою реєстрацією до Державного реєстру речових прав з метою безпеки.
Дані про нерухомість у державні реєстри мають право вносити державні та приватні нотаріуси, а також державні реєстратори. Існує два сервіси “SMS-маяк” через “Онлайн дім юстиції” для моніторингу та реагування на можливі рейдерські атаки. Будь-які реєстраційні дії можна запобігти таким чином:
- на підставі рішення суду;
- на підставі заяви власника об’єкта нерухомості.
Для швидкої реакції краще написати заяву. Судове рішення займає багато часу.Що стосується терміну заборони на проведення реєстраційних дій, він становить 15 днів.
В Україні працює Колегія з розгляду скарг у сфері державної реєстрації. У колегії перебувають представники неурядових організацій, які представляють та захищають інтереси бізнесу в Україні (зокрема, представники Ради бізнес-омбудсмена).
У разі незаконних дій, якщо ви не змогли запобігти їм, потрібно звернутися до цієї Колегії. Фахівці розглядають скаргу протягом 30 днів, що дозволить швидше розібратися з проблемою та не чекати на рішення суду. За інформацією Опендатабота, більше половини справ про рейдерство навіть не доходять до суду.
В Уряді України заявляли раніше, що в Мін’юсті існує 3 напрямки, за якими йде боротьба з рейдерством. Це – зміна персоналу, покращення законодавства, а також розвиток ІТ-інфраструктури: впровадження сучасних технологій, що має знизити людський фактор.