Квартира в іпотеці: що можна та що не можна?
Купівля квартири – крок дуже відповідальний і вимагає пристойних фінансових вливань. Багатьох мешканців України квартирне питання мучить довгі роки. Хтось довго збирає на власне житло, хтось вирішує скористатися можливістю прискорити цей процес та оформляє кредит у банку. У цій статті ми розповімо, що дозволяється робити з житловою нерухомістю, придбаною за іпотечним договором і те, що робити за законом не можна.
Зараз взяти іпотечний кредит досить складно, якщо ж вам вдалося оформити іпотеку, це означає, що квартира формально ваша і ви її власник, але ви не можете робити з нею все, що забажаєте .
Банки, при оформленні іпотечних договорів, враховують кожну деталь, щоб повністю себе убезпечити. Спробувати щось змінити у такому договорі на свою користь не вдасться. Ви або погоджуєтесь на всі умови банку, або просто не отримуєте кредиту.
Найголовнішою умовою є своєчасна щомісячна виплата за договором та суворе дотримання графіка, в іншому випадку вам буде нарахована пеня, що становить чималі суми.
Якщо ви вирішили зробити ремонт, який передбачає перепланування, то вам необхідно повідомити кредитора (банк). Квартира не повинна стати дешевшою внаслідок будь-яких удосконалень.
По суті, купивши квартиру в кредит, ви є її повноправним власником і можете нею володіти і користуватися, але з деякими застереженнями.
Здача в оренду
Здати в оренду житло, придбане в іпотеку дозволяється, але спочатку необхідно повідомити про це кредитора. Для цього потрібно написати заяву та докласти до неї договір про оренду. Такі заяви розглядаються протягом кількох днів і, як правило, схвалюють. Причому банк-кредитор не претендує на кошти, виручені з оренди житла, головне, щоб дотримувалися умов кредиту. Можна, звичайно, і не повідомляти про те, що квартира здається в оренду, але краще так не робити, адже якщо це випливе, до вас можуть бути застосовані штрафні санкції.
Ремонт
Ремонт в іпотечній квартирі дозволений практично без обмежень. Єдиним винятком є перепланування квартири. І тут необхідно негайно повідомити банк, надавши детальний проект ремонту. Після того, як юристи банку досконально вивчать дані та схвалять перепланування, вам буде видано відповідний дозвіл.
Реєстрація мешканців
Прописати в іпотечній квартирі нових мешканців дозволяється, але, знову ж таки, з певними застереженнями. По-перше, потрібно повідомити про нових мешканців банк, надавши їхні паспортні дані. Щодо осіб, які досягли повноліття, то з ними жодних проблем здебільшого не виникає.А от із неповнолітніми можуть виникнути труднощі, банки вкрай неохоче дають дозвіл на реєстрацію дітей віком до 18 років. Адже якщо умови договору будуть порушені і справа дійде до примусового продажу нерухомості, можуть втрутитися органи опіки та заборонити продаж квартири.
Заповіт
Передавати кредитну квартиру у спадок також можна. Слід лише, як і у випадках вище, повідомити банк. Кредитор при цьому не має права відмовити. Проте, відповідальність за погашення кредиту несе спадкодавець доти, доки заповіт не набуде чинності. Після набрання чинності договором наслідування, спадкоємець може погодитися або відмовитися виконувати умови договору. У разі банк продає квартиру, забирає собі залишок за кредитом, а решту передає спадкоємцю.
Продаж
До того моменту, як кредитний договір повністю не буде виконаний, іпотечну нерухомість продавати не можна, оскільки при укладенні іпотечного договору на її відчуження накладається вето, а житло заноситься до державного реєстру іпотеки. Нотаріус, який зареєструє договір про купівлю-продаж такої нерухомості, може втратити ліцензію, а договір, відповідно, вважатиметься недійсним.
Якщо ви все-таки хочете продати заставну квартиру, то потрібно прийти в банк разом з покупцем, який внесе суму, що залишилася, за кредитом і розрахується з вами. Після цього нотаріус виведе квартиру зі списку заставних та оформить договір купівлі-продажу. Ця процедура може бути оформлена протягом дня.
На завершення додамо, що при укладенні іпотечного договору, дуже уважно вивчіть всі умови, зважте всі “за” і “проти” і тільки після цього приймайте остаточне рішення.