Купівля нерухомості, що продається за дорученням
Бувають ситуації, коли власники нерухомості не можуть бути присутніми на підписанні договору купівлі-продажу. Виходом із такої ситуації стане продаж квартири за дорученням.
АН «Оксаген» розповість про особливості цієї процедури.
Що таке «довіреність»?
Довіреність на нерухомість – це законний спосіб передати права та повноваження на розпорядження житлом. Тому будь-який власник нерухомості (довіритель) надає своєму представнику (довіреному) повноваженнями на вчинення різноманітних юридичних дій. Такі ситуації, коли власник самостійно не може займатися збиранням необхідної документації або бути присутнім на угоді купівлі-продажу, трапляються часто. Наприклад, власник за станом здоров’я не може з’явитися на угоді або живе в іншій країні.
Залежно від періоду дії та повноважень, що доручаються, довіреності можуть ділитися на такі види:
- – генеральна (всі види угод з житловою нерухомістю, крім заповітів та договорів дарування);
- – на приватизацію;
- – на здачу в оренду;
- – разова (дрібні повноваження, наприклад, реєстрація або збирання документів для продажу);
- – на продаж житла, який оформляється найчастіше.
Документ обов’язково має бути засвідчений у нотаріуса, процедура займає небагато часу (близько 1-2 години), а ціна залежить від регіону проживання (в середньому – від 200 грн).Для укладання довіреності на продаж квартири від імені фізичної особи потрібно надати: паспорт та довідку про присвоєння ідентифікаційного коду (для власника та представника) та правовстановлюючу документацію на житло. Якщо довіритель – неповнолітній, то потрібно надати свідоцтво про народження та дозвіл органів опіки та піклування.
Покупка житла за дорученням
Продаж квартири за довіреністю стоїть на одному з перших місць у списку шахрайства на ринку нерухомості. Тому покупець має уважно вивчити надані документи.
Перевірте довіреність
У тексті документа (в обов’язковому порядку засвідчений нотаріально) вказується максимум подробиць, без яких він вважається недійсним:
- – ПІБ довірителя та довіреного;
- – їх адреси проживання;
- – розташування об’єкта;
- – перелік повноважень та сфера права довіреної особи;
- – місце укладання угоди;
- – період дії;
- – рекомендації щодо розпорядження вирученими фінансами.
Окремо варто звернути увагу на повноваження довіреного – він має право продажу квартири. Варто дізнатися у довіреного, які стосунки пов’язують його та власника, а також причини оформлення довіреності.
Відвідайте нотаріуса
Перед проведенням угоди дізнайтеся у нотаріуса, який запевняв довіреність, та з’ясуйте термін її дії. Довіритель може перервати дію довіреності, не повідомивши про це довіреного.Також з’ясуйте у нотаріуса, на підставі чого підтверджувалася здатність довірителя.
Дізнайтесь більше інформації про власника
Покупець також повинен розуміти, що довіреність недійсна (а разом із нею і угода купівлі-продажу), якщо довіритель:
- – помер;
- – бути визнаним недієздатним;
- – пропав безвісти (статус отримано в судовому порядку).
Дотримуйтесь формальності
Купуючи квартиру, не потрібно сліпо довіряти продавцю. Тому постарайтеся перевірити всю документацію, оглянути житло, опитати сусідів про власника, вивчити історію квартири (купівлі-продажу за останні кілька років).
Якщо угода затяглася, можна укласти попередній договір.
Купівля житла за дорученням – це індивідуальний випадок, тому для детальної консультації необхідно звернутись до фахівців.