Скільки українців зможе скористатися доступною іпотекою під 7%
Як повідомлялося раніше, уряд України зробив доступнішим отримання кредитів на купівлю нового житла (7% річних). Ця іпотечна програма спрямована на купівлю будинку або квартири, які прийняті в експлуатацію не раніше ніж за 3 роки до початку поточного року. У Міністерстві фінансів повідомили, що цією програмою зможуть скористатися багато українців, які потребують поліпшення житлових умов.
Які вимоги було знято для отримання іпотеки під 7% Кабінетом Міністрів
Уряд зняв деякі обмеження для отримання іпотеки “від Зеленського”:
- позичальник повинен обов’язково перебувати на квартирному обліку;
- іпотека надається молодій сім’ї або переселенцю, науково-педагогічному працівнику, медику або працівнику бюджетної сфери;
- кредит можуть отримати ті громадяни, у яких житлова площа не перевищує 13,65 кв. на одну особу, яка проживає в гуртожитку, аварійному чи старому будинку.
Також було збільшено максимально допустимий розмір середньомісячного загального доходу позичальника та членів його сім’ї з 5-кратного до 10-кратного від розміру середньомісячної зарплати в тому регіоні, де знаходиться предмет іпотечного кредитування . Таким чином, іпотека стала доступнішою для більш забезпечених громадян України.
Хто зможе скористатися новою іпотечною програмою
Тепер громадяни України зможуть скористатися кредитом у розмірі до 2 млн. грн. терміном на 20 років, при цьому максимальна вартість житла – 2,5 млн. грн. Позичальник зобов’язується сплатити 15% вартості квартири або будинку, а сам кредит надається тільки на 50 кв. м. на одну особу чи сім’ю із двох осіб, і ще додатково на 20 кв.м. кожного наступного члена сім’ї.
Програма від президента Зеленського почне працювати вже зовсім скоро, з 1 березня 2021 року. Проте багато фахівців сумніваються, що програма реально запрацює, оскільки медики, науковці та інші верстви населення не зможуть потягнути іпотеку під 7% річних.
Підводні камені
Відомо, що програма іпотеки фінансуватиметься за рахунок Фонду розвитку підприємництва. У поточному році передбачено 2 млрд. грн. на фінансування цієї іпотечної програми, але яку саме суму буде передбачено так і зафіксовано в документації.Заступник міністра фінансів Юрій Драгончук повідомляв, що у 2021 році на здешевлення іпотеки виділять 300 млн. грн.
Українці платитимуть лише 7% річних, а всю різницю компенсуватиме уряд. У той же час ставки за кредитами в Україні набагато вищі ніж 7% – від 8% до 24% річних. Також позичальник має сплатити відразу від 20 до 50% вартості житла. Ще одним мінусом нової програми є те, що вона спрямована на купівлю нового житла, а це обмежує купівлю нерухомості на вторинному ринку. За різними оцінками, до 85% всіх угод з купівлі-продажу нерухомості посідає вторинний ринок.
Експерти кажуть, що нова програма не зможе кардинально відновити ринок іпотечного кредитування. І цьому перешкоджають не лише високі відсоткові ставки, а й неврегульований первинний ринок. В уряді обіцяли ухвалити законопроект, який захищав би права інвесторів, але поки що він лише на стадії розробки.