We found 0 results. View results
Your search results

Як змінилася іпотека в Україні за умов війни?

06.08.2024

Зазначимо, що в Україні іпотека завжди була досить слабо розвинена, а іпотечні ставки були найвищими в Європі.

Під час війни суттєві зміни в іпотечному кредитуванні внесла державна програма “єОселя”, яка запропонувала пільгові умови для позичальників. У Нацбанку зазначають такі зміни в іпотечному кредитуванні:

  • пільгові ставки: тепер кредити надаються під пільгові ставки 3% або 7% порівняно із середніми ставками близько 14% до повномасштабної війни;
  • суми кредитів: доступніша іпотека та зростання цін на житло стимулюють позичальників брати кредити на великі суми з меншими власними внесками;
  • співвідношення кредиту та вартості застави (LTV): до війни майже дві третини іпотек мали показник LTV менше 70%, зараз середній LTV наближається до максимально допустимого за програмою рівня – 80%;
  • терміни кредитування: середній термін іпотеки наприкінці 2021 року становив близько 15 років, тепер кредити беруть на більш тривалий термін;
  • вік позичальників: раніше іпотеку брали переважно позичальники у віці 35-45 років зі стабільними доходами, сьогодні збільшилася кількість позичальників молодше 30 років.

Можливі зміни у програмі “єОселя”

В уряді розглядають можливість внесення низки змін до програми “єОселя”. Серед головних пропозицій:

  1. Зниження процентної ставки та першого внеску: планується зменшити відсоткову ставку за кредитами та розмір первісного внеску вдвічі.
  2. Розширення доступного житла: пропонується дозволити кредитування для житла, якому понад 3 роки, а також включити до програми будинки у сільській місцевості.
  3. Купівля житла старше 3 років: зараз програма дозволяє купувати житло, збудоване не пізніше 3 років тому. Проте українцям потрібна можливість купувати житло там, де вони хочуть, а не лише у містах із нещодавньою забудовою.
  4. Підтримка сільських будинків: необхідно включити можливість кредитування садибних будинків у сільській місцевості, що є актуальним для багатьох переселенців.
  5. Збільшення допустимого віку житла: пропонується підвищити вік житла, доступного для купівлі через “єОселя”, з 3 до 15 років. Це дозволить включити у пропозицію значну частину житлової нерухомості, збудованої до 2021 року.
  6. Збільшення доступності приватних будинків: високий відсоток переселенців прагне придбати приватні будинки. В рамках чинних умов програми це неможливо, тому потрібно внести відповідні зміни.

Необхідність запровадження нового житлового законодавства давно назріла, а повномасштабне вторгнення лише посилило цю потребу через велику кількість переселенців. Люди, які залишають свої будинки через війну, потребують житла вже зараз і не можуть чекати до завершення будівництва нових об’єктів.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Compare Listings