We found 0 results. View results
Your search results

Як змінилися ціни на житло в Україні протягом року?

12.12.2023

Інтерес до покупки житла в Україні повертається, незважаючи на війну. Тим не менш, деякі потенційні покупці вичікують стабілізації обстановки в країні перед прийняттям рішення про покупку.

На вторинному ринку у віддалених від зони бойових дій містах спостерігається зростання цін, особливо у іноземній валюті. Винятком є столиця — з 2022 року Київ втратив 3% вартості однокімнатних квартир. Водночас, ціни у Львові зросли на 12%, а в Івано-Франківську ціни на однокімнатні квартири з весни 2023 року подорожчали на 18% у валюті.

На первинному ринку забудовники відкривають відділи продажу, але будують менше, ніж у період до війни. Це може призвести до дефіциту нового житла, що не дуже добре для тих, хто розглядає можливість взяти пільгову іпотеку “єОселя 7%”, для якої потрібно, щоб будинок був не старшим 3 років.

Вторинний ринок нерухомості

На ринку вторинної нерухомості спостерігається зростання середніх цін на однокімнатні квартири у різних містах України. У Львові ціни зросли на 12%, зараз така квартира оцінюється в 58 500 $. В Ужгороді зростання склало 7%, і вартість такого житла становить 51?600$. У Черкасах ціни піднялися на 10%, що призвело до ціни 38-400 $. В Івано-Франківську спостерігається зростання на 18%, і вартість зараз становить 31 700 $. У Миколаєві відбулося зниження на 5%, і ціна становить 21 000 $. У Сумах ціни впали на 6% до 24 500 $.

Львів став лідером із приросту цін, де однокімнатні квартири подорожчали на 6400$. Київ та Львів зберігають свої позиції як найдорожчі міста для купівлі нерухомості, але з початком повномасштабної війни до них приєднався ще й Ужгород.

У Миколаєві, Запоріжжі та Харкові ціни на квартири у річних зарплатах будуть відповідати 4-5 рокам, що пов’язано з локальним зниженням цін через воєнні дії.

Первинний ринок житла

На первинному ринку нерухомості спостерігається збільшення вартості за квадратний метр у новобудовах практично у кожному регіоні. На Хмельниччині ціни зросли на 22%, на Івано-Франківщині — на 18%, а у Волинській — на 17%. Водночас Львів та Київ не показали такого активного зростання, відзначивши лише символічний спад на 2% у гривні.

Кількість нових житлових комплексів, які представлені на продаж на первинному ринку, прямо пов’язана з віддаленістю від зони військових дій. Так, західні регіони, які вважають найбільш безпечними, мають відкриті відділи продажів на рівні 80-90% і навіть більше в порівнянні з рівнем до початку військового конфлікту.

Швидкість введення нових об’єктів в експлуатацію знижується. Якщо 2022 року будували те, що було розпочато раніше, то 2023 року ми бачимо більш реалістичну картину по областях. Наприклад, за перші три квартали у Києві було введено в експлуатацію на 15% менше квартир, у Київській області — на 35% менше, а у Львові — на 38% менше. Однак є й регіони, де відзначається зростання: у Дніпрі введення нових об’єктів збільшилося на 34% порівняно з 2022 роком, у Тернополі — на 76%, у Полтаві — на 36%, а у Черкасах — більш ніж у 4 рази більше за об’єкти, ніж у попередньому році.

Експерти виділяють основні причини зростання вартості житла:

  • гострий дефіцит кваліфікованих робітників у будівельній сфері через мобілізацію багатьох будівельників та їх залучення до відновлення об’єктів державної ваги, таких як інфраструктура та водопровідні системи в районі Каховської ГЕС;
  • підвищення вартості будівельних матеріалів через подорожчання сировини;
  • збільшення витрат за логістику;
  • втрата важливих підприємств на півдні та сході країни, що також вплинуло на ринок нерухомості.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Compare Listings