Чому багато українців, чиє житло було пошкоджене через війну, не можуть подати заяву на компенсацію?
Серед українців, які подають заяви на компенсацію за програмою «єВідновлення», лише 20% мають правовстановлюючі документи на житло, що є обов’язковою умовою для подачі заявки. Про це повідомила голова парламентського комітету з питань державної влади та регіонального розвитку Олена Шуляк.
Вона уточнила, що з моменту запуску Реєстру пошкодженого та зруйнованого майна у травні 2023 року громадяни подали 780 тисяч повідомлень про руйнування житла. Однак лише 150 тисяч з них змогли подати заяви на компенсацію, що пояснюється відсутністю у багатьох підтверджуючих документів на право власності. Серед причин відсутності документів — втрата їх у зруйнованому житлі, залишення в окупованих регіонах або втрата під час евакуації.
Державний реєстр прав на нерухоме майно, що фіксує дані про право власності, почав функціонувати лише у 2014 році. Відтоді відомості в нього вносяться автоматично, але якщо житло було придбане до цього, дані потрібно вносити вручну, інакше вони залишаються лише на папері або зберігаються в БТІ, що ускладнює їх відновлення.
Шуляк наголосила, що власникам житла, придбаного до 2014 року, слід заздалегідь подбати про реєстрацію своїх прав у Реєстрі. Це можна зробити через портал або застосунок «Дія», що дозволить подати заяву на компенсацію у разі пошкодження житла.