We found 0 results. View results
Your search results

Програма “єВідновлення”: що може змінитися?

10.01.2024

Програма “єВідновлення” є однією з найбільших державних ініціатив, реалізованих в Україні у 2023 році. Її основна мета полягає у відшкодуванні вартості житла громадянам, які втратили своє житло через збройну агресію з боку росії. У разі пошкодження житла власник отримує компенсацію на проведення ремонтних робіт, а при повному знищенні майна надається або житловий сертифікат для придбання нового житла, або вибір між цільовими коштами на відновлення будинку чи житловим сертифікатом на квартиру.

За короткий період роботи, менше ніж за рік, загальна сума виплат у межах програми “єВідновлення” перевищила 7 мільярдів гривень.

Що може змінитися в програмі у 2024 році?

Упродовж 2023 року програма “єВідновлення” часто доповнювалась. Це стосувалося вирішення проблемних моментів, виявлення актуальних потреб українців у виді компенсацій, а також розробки методів їх отримання.

Однією з важливих змін, яка почне реалізовуватися найближчим часом, є компенсація за ремонт житла, яке було пошкоджене воєнними діями, і власники відновлювали його самостійно. За результатами публічних консультацій, попит на такий вид компенсацій виявився високим. Багато українців не могли чекати початку виплат, оскільки потребували житла для проживання, і вони почали самостійно його відновлювати за свій рахунок. Цей етап компенсацій став логічним продовженням програми “єВідновлення”.

Ще одне нововведення, яке вже почало діяти, стосується знищеного житла з кількома співвласниками. Тепер кожен зі співвласників такого житла може подати заяву на компенсацію окремо, що передбачає виділення окремого житлового сертифіката для кожного з них.

Також важливим кроком в рамках програми стало включення окупованих територій (після 24 лютого 2022 року). Пілотний проект вже розпочався у Мелітополі. Голова партії “Слуга народу” Олена Шуляк стверджує, що якщо результати цього проекту будуть успішними, наприклад, метод обстеження знищеного житла – дистанційне зондування земельної ділянки, продемонструє свою ефективність, його будуть застосовувати для обстеження знищеного житла і в інших окупованих населених пунктах, включаючи Маріуполь.

Наразі обговорюється можливість надання компенсацій не лише фізичним, але й юридичним особам, зокрема, обговорюється питання про надання компенсацій загальним власникам багатоквартирних будинків (ОСББ), які відновлювали не окремі квартири, а весь будинок. Також у результаті публічних консультацій була виявлена потреба українців у компенсації за житло, яке постраждало з 2014 року, на початку воєнних дій. Це питання також планується обговорити у майбутньому.

Уряд відзначає, що у 2024 році програма не лише буде розвиватися, але й стане прикладом для європейських країн, які зацікавлені у використанні цього досвіду при розробці своїх програм компенсацій у випадку стихійних лих.

Зазначимо, що з моменту запуску програми “єВідновлення” в Миколаївській області надійшло 5212 заявок на компенсацію за пошкоджене майно. Комісія з надання компенсацій уже затвердила виділення коштів на суму приблизно 255 мільйонів гривень для 2599 заявників. 2411 власникам житла вже виплачено відшкодування на загальну суму майже 211 мільйонів гривень. Ці виплати дозволять громадянам провести ремонт свого житла, яке постраждало внаслідок російських обстрілів. Загальна кількість заявок на придбання майна у компенсацію за знищене житло становить 667. Після розгляду комісією заявок, 184 власники отримали сертифікати на компенсацію на загальну суму понад 235,6 мільйонів гривень з позитивним рішенням.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Compare Listings