Поради для тих, хто планує купити житло у кредит
Купівля житла в кредит – серйозне та відповідальне рішення, яке потребує ретельної підготовки та виважених кроків. Житлове кредитування може надати можливість придбання бажаної нерухомості, але воно також пов’язане з низкою ризиків та фінансових зобов’язань.
Зазначимо, що з початку війни комерційні банки вперше зменшили відсоткові ставки за іпотечними кредитами, знизивши їх на 3%. На думку експертів, зниження ставки до 20% стимулює банки до розширення та покращення умов різних кредитних продуктів, включаючи іпотечні програми. Очікується, що іпотечне кредитування, особливо на первинному ринку, який на початку повномасштабної агресії майже повністю зупинився, знову оживе.
Найбільший інтерес для потенційних покупців нерухомості будуть спільні іпотечні програмами, запропоновані як банками, так і забудовниками, оскільки вони можуть пропонувати найнижчі відсоткові ставки:
- програма зі строком погашення кредиту до 3 років: відсоткові ставки, залежно від розміру початкового внеску, коливатимуться в межах від 7% до 12% річних;
- програма на 5 років із відсотковими ставками, що варіюють від 11% до 14% річних;
- іпотечна програма на 20 років, що пропонує 4% на перший рік та 19% на наступні 19 років.
Популярністю у покупців користуватимуться квартири на первинному ринку, з площею від 50 до 80 квадратних метрів в економ- та комфорт-класі, рівень готовності яких становить від 30% до 60%, та вартістю до 2-3 мільйонів гривень. Важливо відзначити, що понад 90% потенційних позичальників звертатимуть увагу не лише на умови кредиту, а й на репутацію забудовника, кількість завершених проектів, швидкість будівництва конкретного житлового комплексу та інші фактори.
Поради для тих, хто планує купити житло у кредит
- Досліджуйте історію банку на іпотечному ринку: краще вибирати банки з досвідом роботи щонайменше 5-7 років.
- Перевірте, чи брав участь банк у державних іпотечних програмах, таких як “Доступне житло під 7%” або “єОселя”. Участь у таких програмах може гарантувати надійність банку та безпеку угоди.
- Врахуйте розмір обов’язкових додаткових платежів при оформленні іпотеки – в сучасних умовах він зазвичай не повинен перевищувати 3% загальної суми кредиту.
- Переконайтеся, що банк надає можливість отримання іпотеки як на вторинному, так і первинному ринку нерухомості. Важливо, що на первинному ринку особливо цінуються спільні іпотечні програми, що надаються разом із забудовниками, оскільки вони надають позичальнику подвійні гарантії безпечної купівлі квартири.
- Майте на увазі, що існує різноманітність іпотечних програм, що відповідають фінансовим можливостям позичальника.
Експерти прогнозують, що після зниження відсоткових ставок обсяг виданих банківських іпотечних кредитів на житло може збільшитись на 20% до кінця поточного року. Проте активніший розвиток ринку іпотеки очікується в першій половині 2024 року.
За стійких економічних, політичних та військових умов передбачається, що до кінця року ставка за іпотекою може зменшитися до 18% річних, а до кінця 2024 року, можливо, опуститься до 15%. Таким чином, існує висока ймовірність подальшого зниження відсоткових ставок за іпотечними кредитами, що сприятиме подальшому розвитку банківських іпотечних програм і, як наслідок, збільшення кількості щасливих власників власного житла.