Український ринок нерухомості: чи є попит?
2023 року на українському ринку нерухомості спостерігається відродження продажів житла в новобудовах, приблизно на 25% від рівня до початку війни. Згідно звітам, у третьому кварталі 2023 року продаж квартир у нових будинках збільшився на 24% від рівня до військових дій, і поточний попит становить 80%.
Продаж житла в новобудовах у столиці та Київській області відновлюється повільніше, досягаючи 17% від рівня до війни. Натомість у Львові та його області цей показник становить цілих 42%.
На даний момент продажі відкриті у 83% житлових комплексів у країні, а будівництво відновлено на 77% будівельних майданчиків. У грудні побудували 916 житлових комплексів: 4% з них уже розпродано, у 3% продажі ще не почалися, а в 5% продажі були припинені.
Зазначимо, що цього року середня вартість новобудов підвищилася майже у всіх областях. Ціни залишилися незмінними у певних регіонах:
- у Києві – 47,3 тис. грн/кв. м;
- у Львівській області – 35,8 тис. грн/кв. м;
- у Дніпропетровській області – 39,2 тис. грн/кв. м.
У деяких регіонах ціни на житло знизилися:
- в Одеській області – на 7% (до 33 тис. грн/кв. м);
- у Вінницькій області – на 8% (до 31,1 тис. грн/кв. м);
- у Миколаївській області – на 21% (до 26,9 тис. грн/кв. м).
Найбільше зростання середньої вартості житла зафіксовано:
- у Харківській області – на 36% (до 28,3 тис. грн/кв. м);
- у Кіровоградській області – на 26% (до 31,5 тис. грн/кв. м);
- у Хмельницькій області – на 22% (до 24,3 тис. грн/кв. м).
При цьому найвищі ціни на квартири в новобудовах зберігаються у Львові та Києві, Ужгороді, Дніпрі та Одесі.
Більше про нерухомість
2024 року в Україні планується збільшення податку на житло. Незважаючи на складну обстановку в країні через війну, громадянам доведеться сплатити податок за наявне у них житло. Максимальна ставка податку за один квадратний метр нерухомості становитиме трохи більше 100 гривень.
Обов’язок сплати податку на житло покладається не на всіх громадян, а лише на тих, хто має у власності “зайві” квадратні метри.
Ставка податку на житло визначається у кожному населеному пункті на розсуд місцевої влади, так як цей податок йде не в державний бюджет, а місцевий. Але законом встановлено верхню межу цього податку, яка дорівнює 1,5% від мінімальної зарплати, встановленої в країні на 1 січня того року.
Нагадаємо, що податок сплачується за попередній рік, тому наступного року потрібно буде розраховувати його, виходячи з мінімальної зарплати на 1 січня 2023 року, що дорівнює 6700 гривень. 1,5% цієї суми складе 100,5 гривень. Це буде максимальна ставка податку за 1 квадратний метр “зайвого” житла.