У НБУ оцінили ситуацію на ринку житла України
Попит на житло в Україні поступово збільшується, але все ще значно нижчий за довоєнний рівень. Суттєвого зростання попиту найближчим часом не варто очікувати, заявила директор Департаменту фінансової стабільності НБУ Первин Дадашова. За її словами, НБУ відслідковує кількість угод на ринку, і зараз їх удвічі менше, ніж було до війни.
Кількість угод зараз зростає, але це стосується переважно вторинки. На первинному ринку обсяг угод стабільно низький. Безпека та невизначеність стримують інвестування у житло на ранніх стадіях будівництва. В результаті, нове житло практично не з’являється на ринку, оскільки інвестицій не вистачає для завершення чи значного просування будівництва під час воєнного стану.
В даний час на первинному ринку в основному завершуються або вводяться в експлуатацію вже розпочаті об’єкти. У майбутньому різкого зростання попиту на житло навряд чи варто очікувати. Його підтримуватимуть державні програми та зростання доходів населення, але залишаються певні фактори, що впливають на купівлю житла: невизначеність через бойові дії та ризики безпеки.
Що з цінами?
Згідно даних НБУ, на вторинному ринку житла спостерігається зростання цін, проте це більшою мірою пов’язане із коливаннями обмінного курсу, а не зі змінами фундаментальних факторів попиту та пропозиції. Угоди укладаються з дисконтом від заявлених цін, хоча ці знижки поступово зменшуються.
Ціни на первинному ринку нерухомості також зростають. З початку року вартість житла в Ужгороді збільшилася на 15%, у Львівській області – на 14%, тоді як у Києві – лише на 2%.
Зростання цін на первинному ринку робить вартість квадратного метра житла порівнянною або навіть вищою, ніж на вторинному ринку. Враховуючи ризики незавершеного будівництва та витрати на ремонт, значна цінова перевага залишається за вторинним житлом, зазначили у НБУ.
Що із орендою житла?
За даними НБУ, оренда житла дорожчає, включаючи орендні ставки на вже орендоване житло. Співвідношення цін та оренди тримається близько довгострокового середнього рівня, що говорить про стабілізацію вторинного ринку у столиці. Нині середня вартість квартири у столиці еквівалентна десяти рокам оренди.
Іпотечні угоди
Частка іпотечних угод у купівлі житла складає всього 5,4%, але це істотно вище за рівень, який був перед початком повномасштабного вторгнення. Майже всі іпотечні угоди проводяться через програму єОселя, яка все більше впливає на попит в окремих сегментах ринку житла. За умовами є Оселя надаються кредити на купівлю нових готових об’єктів (не старше 10 років) та об’єктів на пізніх стадіях будівництва.
Нагадаємо, що за даними Держстату, середня плата за місячну оренду однокімнатної квартири з початку року збільшилася на 5,1% і у травні 2024 року становила 6942 гривні.