В Україні відновлюють компенсації за зруйноване житло
Україна отримала другий транш у розмірі 30 млн євро від Банку розвитку Ради Європи (CEB) для продовження програми компенсацій за пошкоджене та знищене житло. Ці кошти дозволять оплатити понад 800 житлових сертифікатів, про що повідомило Міністерство розвитку громад та територій України.
Фінансування та реалізація програми
У рамках кредитної угоди, підписаної в червні цього року між Україною та CEB під час Конференції з відновлення України, було виділено 100 млн євро. Перший транш у розмірі 70 млн євро вже спрямували на виплати, а другий транш у 30 млн євро став продовженням фінансування.
За словами віцепрем’єр-міністра Олексія Кулеби, проєкт «HOME: Компенсація за зруйноване житло» дозволить власникам житлових сертифікатів придбати нове житло замість втраченого внаслідок російської агресії.
Хто має право на компенсацію?
Пріоритетне право на отримання житлових сертифікатів надається:
- учасникам бойових дій;
- захисникам і захисницям, які потребують відновлення;
- людям з інвалідністю;
- багатодітним сім’ям.
Власники сертифікатів отримують сповіщення через застосунок чи портал «Дія», після чого можуть обрати нове житло та оформити угоду купівлі-продажу у нотаріуса протягом 30 днів.
На сьогодні до Державного реєстру пошкодженого та знищеного майна внесено понад 240 тисяч об’єктів. Понад 1800 людей уже реалізували своє право на компенсацію та придбали нове житло завдяки житловим сертифікатам.
Плани на 2025 рік
У проєкті бюджету на 2025 рік передбачено 4 млрд гривень на програму «єВідновлення»:
- 3 млрд гривень спрямують на житлові сертифікати для людей, які втратили житло;
- 1 млрд гривень виділять на компенсації за пошкоджене майно.
З початку реалізації програми у травні 2023 року вже виплачено 15,9 млрд гривень, з яких:
- 7 млрд гривень — на компенсації за пошкоджене житло;
- 8,9 млрд гривень — на житлові сертифікати.
Програма компенсацій продовжує відігравати важливу роль у відновленні житла для тисяч українців, які постраждали від війни. Отримані кошти від міжнародних партнерів, таких як Банк розвитку Ради Європи, допомагають не лише відновити втрачене житло, а й покращити умови життя для найбільш вразливих категорій населення.