Як змінився ринок нерухомості під час війни: купівля та оренда
Ринок нерухомості завжди дуже динамічний і швидко реагує на всі зміни в країні. Повномасштабне вторгнення росії проти України призвело до загального зниження інтересу до житла, особливо у регіонах, що прилягають до зони конфлікту. Цей спад затребуваності створив надлишок нерухомості, що вплинуло на вартість житла. Наразі власники та забудовники змушені конкурувати за обмежену кількість потенційних покупців.
Зміни, пов’язані з орендою нерухомості
Найбільші зміни сталися на вторинному ринку нерухомості. Чимало українців вирішили надати своє житло в оренду через зміну інтересів потенційних покупців. Особливо популярна стала дешева оренда житла, і в деяких випадках квартири здавалися за суму, що покриває лише комунальні послуги.
Перша хвиля міграції призвела до різкого збільшення попиту на орендне житло у регіонах, що знаходяться далеко від зон бойових дій. Наприклад, у деяких частинах Закарпаття почало критично не вистачати житла для оренди, включаючи як квартири, так і готельні номери.
Ця ситуація прямо далася взнаки на цінах, які зросли вдвічі порівняно з рівнем до військових подій. Наприклад, якщо у січні 2022 року однокімнатну квартиру у Львові можна було винайняти за 7,000 гривень, то навесні ціни підскочили до більш ніж 10,000 гривень, а до літа вони досягли позначки 15,000 гривень. У грудні середня вартість однокімнатних квартир становила 16,250 гривень на місяць.
Цей попит на оренду житла також торкнувся не лише переселенців із зони конфлікту, а й місцевих мешканців. Наприклад, люди переїжджали з Києва, Чернігова та Сум до Черкас, Вінниці та Хмельницького, а житло орендували у Полтаві, Дніпрі та Запоріжжі.
Також попит на квартири-студії знизився, оскільки вони часто не відповідають принципу “дві окремі кімнати”, оскільки в них зазвичай немає місця, щоб сховатися від сторонніх очей. В даний час популярнішими стали квартири, придатні для сімей з дітьми або тваринами.
Купівля житла
Навесні 2022 року вторинний ринок нерухомості практично був паралізований через те, що реєстри було заблоковано. Після їх відновлення частина угод належала до угод, які мали бути укладені ще в лютому, а інші випадки продажу житла були пов’язані з фінансовими труднощами власників або песимістичними прогнозами на майбутнє.
Влітку було введено обмеження, згідно з якими продаж нерухомості можна було здійснити лише через нотаріуса, що діє в районі реєстрації даної нерухомості. Також була обов’язковою присутність власника квартири, що суттєво обмежувало кількість доступних пропозицій. Ціни на житло, представлені в оголошеннях та ріелторській пропозиції, не поспішали знижуватися, оскільки більшість умов обговорювалися безпосередньо між продавцями та покупцями.
Пізніше з’явилася державна програма доступного житлового кредитування “ЄОселя”, яка істотно вплинула на вторинний ринок нерухомості. Вона поширюється лише на певні типи будинків, обмеженої площі та будівельної дати, а саме на квартири в багатоквартирних будинках віком до 10 років, а також на житло в процесі будівництва охоче від 20 до 30%. До кінця 2022 року понад 15 000 заявок було подано українцями для отримання пільгових кредитів.
Що стосується цінової політики, зараз у Києві середня ціна однокімнатної квартири стартує від 42 000 – 130 000 $, у Львові – 49 000 – 64 000 $, в Одесі – 27 000 – 45 000 $, у Сумах – 25 503 $, Черкасах 300 $, у Миколаєві – 18 500 – 23 900 $.
З січня 2023 року портал “Дія” знову надав можливість отримання витягів з реєстру про нерухомість та підтвердження права власності на нерухоме майно. Єдиним обмеженням для вторинного ринку стала потреба задоволення етапу реєстрації.