Українці активно обмінюють сертифікати “єВідновлення” на житло: яка нерухомість має попит
Майже 100 власників житлових сертифікатів “єВідновлення” вже скористалися ними для придбання нового житла. 95 сімей успішно оформили угоди купівлі-продажу у нотаріусів, а ще 12 транзакцій перебувають у процесі опрацювання. Кошти, передбачені сертифікатами, будуть перераховані на рахунки продавців нерухомості після завершення угод.
Олена Шуляк, керівник комітету Верховної Ради з організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування розповіла, що середній розмір одного використаного сертифікату становить 1,3 мільйона гривень, а загальна сума використаних сертифікатів досягла 280 мільйонів гривень.
Більшість українців використовували сертифікати для покупки житла на вторинному ринку (93,7% усіх угод). Крім того, 525 власників сертифікатів вже визначилися з вибором житла, забронювавши кошти на загальну суму 1,067 мільярда гривень. Три сертифікати вже погашені, що означає, що продавці нерухомості вже отримали відповідні кошти, і поточна сума становить 7,6 мільйона гривень.
Шуляк наголосила, що етап програми “єВідновлення”, пов’язаний із компенсаціями за втрачене житло, за останні два місяці продемонстрував рекордний темп зростання. На даний момент сформовано 2172 житлових сертифіката на загальну суму 3,9 мільярда гривень. В уряді зазначають, що отримання житлового сертифікату стане ще простіше, оскільки передбачено можливість припинення права власності на знищене житло через Реєстр пошкодженого та знищеного майна. Ця технічна можливість стане доступною вже найближчим часом.
Шуляк також зазначила, що проведено публічні консультації, внаслідок яких було виявлено недоліки програми, та у відповідь на запити громадян спрощено процедуру зміни майнових прав. Постановою Кабінету Міністрів №39 від 16 січня 2024 року передбачено відповідну можливість, що суттєво спростить процедуру реалізації житлових сертифікатів. Після бронювання коштів на сертифікат громадяни тепер можуть протягом 30 днів припинити право власності на знищене житло та укласти угоду купівлі-продажу.