Чи зміниться ринок нерухомості у 2024 році?
До початку повномасштабної війни в Україні спостерігалося активне зростання ринку нерухомості. У 2021 році було реалізовано 325,1 тис. квартир і будинків, тоді як у 2015 році кількість угод не перевищувала 200 тис. З початком військових дій ситуація кардинально змінилася: реєстр прав на нерухомість на якийсь час був закритий, а потім українці стали обережнішими у питанні купівлі житла. У результаті за весь 2022 рік було здійснено лише 100,7 тис. угод, згідно з даними Міністерства юстиції, опублікованими на порталі OpenDatabot.
Торік ринок нерухомості почав відновлюватись. Було зареєстровано 172,6 тис. угод купівлі-продажу квартир та будинків. Це значно менше, ніж у 2021 році чи навіть у 2015 році.
Зазначимо, що ринок житла, як і багато інших галузей бізнесу, схильний до впливу безлічі факторів, серед яких особливо важливими є події на політичній арені та економічна обстановка. Після періоду зниження активності в 2022 році в Україні спостерігається відновлення довоєнних показників на ринку нерухомості, починаючи з другого півріччя 2023 року і продовжиться в 2024 році.
Одним із ключових моментів є платоспроможність потенційних покупців чи орендарів, враховуючи зміну курсу валют, а також проблеми на ринку праці.
Ще одним істотним чинником є стан ринку пропозиції. Тут роль відіграють дії забудовників та їхня готовність до запуску нових проектів. Також вплив на ринок нерухомості мають державні програми, такі як “єОселя” та “єВідновлення”. Стабільне фінансування цих програм сприятиме пожвавленню ситуації.
Чи зміняться ціни на житло?
Очікується подальше зростання цін, особливо на первинному та вторинному ринку, за винятком регіонів, прилеглих до лінії фронту, де можливе зниження цін.
У зв’язку із зростанням попиту на ринку новобудов очікується також зростання пропозиції. Багато забудовників відновлюють будівництво заморожених на початку війни проектів, що впливає на активізацію цього сегменту ринку. Тенденція до приєднання забудовників до програм “єОселя” також позитивно впливає на ринок.
У низці регіонів за минулий рік спостерігається значне збільшення вартості квартир, повідомляють експерти. Наприклад, у Львові середня ціна однокімнатної квартири становить 58,5 тис. доларів, що на 6,4 тис. доларів вище, ніж рік тому. Цікаво, що в Києві останні півроку спостерігається зворотна тенденція – вартість квартир знизилася на 2 тис. доларів і становить у середньому 62 тис. доларів.
Найгірша ситуація спостерігається у Сумах (середня ціна однокімнатної квартири – 24,5 тис. доларів) та Харкові (25 тис. доларів). Найдоступніші квартири серед обласних центрів можна знайти у Миколаєві, де середня ціна на “однушку” становить 21 тис. доларів.
Значно зросли ціни на квартири в Ужгороді (51,6 тисяч доларів). У цьому місті немає комендантської години та “прильотів”.
Експерти зазначають, що серед однокімнатних квартир у Києві спостерігається зниження на 3%, тоді як у Львові за той же період ціни зросли на 12%. Найбільш рекордним приростом вартості квартир має Івано-Франківськ, де ціни зросли на 18%. Аналітики також провели розрахунок, скільки років буде потрібно для накопичення середньої заробітної плати на однокімнатну квартиру. Виявилося, щоб купити однокімнатну квартиру у Львові потрібно в середньому 9,8 років відкладати зарплату, у Києві – 9,4 роки, а у Миколаєві – 4,2 роки.