Будинок Долгостатових
Продовжуємо наші розповіді про відомі будівлі нашого міста. У цій статті йтиметься про будинок сім’ї Долгополових по вулиці Велика Морська, 72/1.
Основні характеристики:
Тип будівлі: житловий будинок
Архітектурний стиль: Модернізований неокласицизм, модерн
Період будівництва: кінець 19 – початок 20 століття;
Статус: без статусу
Спочатку за цією адресою знаходилася Комерційна контора Н. Ніконакі (1869-1869 рр.). Справами контори керував потомствений почесний громадянин, голосний міської думи (1897-1901), розпорядник міського ломбарду (1911-1915), а також директор-секретар Миколаївського піклування про в’язниці комітету Антон Михайлович Міліо.
Далі сюди оселилася сім’я лейтенанта Григорія Долгополова. У Григорія було ще три брати Андрій, Іван, Сергій. Їхній батько Георгій (Єгорій) Михайлович Долгополов (1815 – 1888 рр.) пройшов непростий військовий шлях, він брав участь в обороні Севастополя (1854-1855 рр.), обіймаючи посаду капітана морської артилерії, був співробітником Комісаріатської частини 6 порту (1). в 1876 отримав звання генерал-майора і був затверджений церковним старостою Олександро-Невської церкви при Олександрівському реальному училищі.
Брат Григорія, колезький радник Андрій Георгійович Долгополов був діловодом (бухгалтером) у відділенні Державного банку (1892 р) та в Миколаївській торговій управі (1903), йому належала “Російська фотографія” на вулиці Соборній (пізніше її власником став А.Шифрін), а також невеликий завод із виробництва цегли зі штатом у 32 співробітники.
Іван Георгійович Долгополов був колезьким асесором і обіймав посаду чиновника особливих доручень (1901) у Поштовій конторі, якою керував контр-адмірал К.М. Тикоцький.
Третій брат Григорія Долгополова Сергій Георгійович обіймав посаду канцелярського чиновника в миколаївському відділенні Державного банку (1892).
Що стосується господаря будинку Долгополових, лейтенанта Григорія Георгійовича Долгополова, у вересні 1903 року він був призначений виконувачем обов’язків астронома (директора) Миколаївської морської астрономічної обсерваторії, але, так, званням, раптово помер уже в листопаді того ж року.
У Григорія Долгополова був син, який також обіймав військову посаду. Григорій Григорович Долгополов входив у команду 36-го флотського екіпажу як командир 2-ї роти та мінного офіцера ескадреного броненосця “Князь Потьомкін-Таврійський (1902).
У період з 1906 по 1916 роки в будинку Долгополових проживала сім’я відомого миколаївського лікаря-гінеколога Авраама Манусовича (Абрам Михайлович) Винокурова.