Прибутковий будинок Замчалова: архітектура Миколаєва
У Миколаєві є багато пам’яток культури та архітектури. У багатьох будинках збереглися ковані огорожі чи старовинні двері, будинки зберігають історію нашого міста та людей, які у них проживали. Можливо, не всі з них кидаються в очі, оскільки знаходяться не в кращому стані. Прибутковий будинок Замчалова, розташований на Микільській, 23 зараз знаходиться в жалюгідному стані, незважаючи на те, що це найбільша в Миколаєві будівля в стилі модерн. Будинок ховається за зеленими насадженнями та старовинним парканом навпроти вдома де Рібаса. Триповерховий прибутковий будинок зберіг багато декоративних елементів, видно ковані козирки та балкони. Цікаво, що малюнки на будинку унікальні та не повторюються на інших будинках міста. Біля будинку цікавий проїзд під будовою, що упирається в стіну з черепашника.
На жаль, у будинку немає статусу пам’ятника архітектури, що робить його вразливим у плані можливих некваліфікованих втручань і не захищає його від появи різного виду пристроїв.
Трохи про власника будинку
Відомо, що будинок був побудований в 1910 році. Ім’я архітектора не вказано.Першим власником будинку був Генерал-майорІларіон Йосипович (Осипович) Замчалов. Народився Замчалов 29 березня 1854 року і був дворянином. 1870-го закінчив 2-й Донський кадетський корпус, потім продовжив навчатися в Костянтинівському військовому училищі. У 1999 – 1901 служив у 1-й Донський козацькій батареї і був командиром 7-го Донського козачого полку, який пізніше перемістився до Миколаїв (1881 – 1914).
Іларіон Йосипович брав активну участь у житті міста, як у громадській, так і в політичній, був обраний гласним Миколаївської міської думи.
Дружина Іларіона Йосиповича, Ольга Аристархівна Байдак, також походила з дворянського роду. Замчалові мали трьох дітей. Уся сім’я проживала у будинку. У 1910 р. орендували тут житло член ради ІРТО Іван Михайлович Данишевський, викладач Маріїнської та 2-ї жіночої гімназій Олександр Іванович Малінін, помічник наглядача 1-го окружного акцизного управління Володимир Германович Герінг. А найвідомішим мешканцем будинку був німець-лютеранин Фердинанд Гейст, природознавець та громадський діяч.
Зараз будівля занепадає: сипеться штукатурка, старовинні балкони зяють дірками, а на стінах будівлі з’явилися графіті.