Оподаткування нерухомості під час війни в Україні: що потрібно знати
5 квітня 2022 року набрав чинності Закон“Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану”. Що визначає цей законопроект і які зміни було внесено, розповідають наші юристи АН “Оксаген”. Зазначимо, що у законі зазначено тимчасові норми з податку на нерухомість, відмінну від земельної ділянки, визначених у статті 266 ПКУ.
Нерухомість у зоні бойових дій: чи потрібно сплачувати податок у 2022
Тимчасові норми стосуються:
- територій, що знаходяться в зоні бойових дій;
- територій, які тимчасово окуповані;
- об’єктів житлової нерухомості, які були зруйновані через військові дії.
Нерухомість на вищевказаних територіях не обкладається податком у 2022 році.
Тимчасові правила, зазначені у статті 266 ПКУ:
- за 2021 та 2022 податок на нерухоме майно (у тому числі частки), що знаходиться у власності фізосіб не сплачується;
- з 1 березня по 31 грудня 2022 року скасовується податок на нерухомість за об’єкти житлової нерухомості (також їх частини), що перебувають у власності юрособ.
Якщо військовий стан буде скасовано в період з 1 березня по 31 грудня 2022 року податок на нерухоме майно не сплачуватиметься, це стосується і юридичних осіб і фізосіб.
Кабінет Міністрів України визначає список територій, на яких ведуться бойові дії, та тимчасово окуповані території.
Важливо: якщо об’єкт підходить під ці критерії, фізичним особам не потрібно сплачувати податки за 2021 та 2022 рік (тобто за 2022 та 2023 рік) , а юридичні особи не повинні платити лише за частину 2022 року. Якщо говорити про нежитлову нерухомість, то і фізособи та юрособи звільняються від оподаткування з 2022 до кінця року (залежить чи буде продовжено військове становище).
Нерухомість у відносно безпечних районах та податки
Нерухомості у відносно безпечних районах обкладається податком на загальних підставах. Податок на нерухомість сплачується власниками, якщо площа їх житла більша за норму. Цей податок мають сплачувати:
- власники квартир більше 60 кв.м;
- власники будинків більше 120 кв.м;
- для дому та квартири в руках одного власника – понад 180 кв.м. Податок нараховується на кожен “зайвий” квадратний метр.
Якщо у власника нерухомості є не одна квартира або будинок, то площа підсумовується, і якщо квадрати виходять за рамки норм, вони оподатковуються. Податок на нерухомість сплачується за минулий рік. Сума для різних областей може відрізнятись, оскільки її встановлюють місцеві ради. Фізособам приходить платіжка з фіскальної служби і сплатити її потрібно протягом 60 днів. Юрособи обчислюють та сплачують податок самостійно.