Як безпечно купити кімнату у квартирі?
Оголошення “продаю кімнату” на інтернет порталах можна зустріти досить часто. Купівля кімнати в квартирі є одним із найбюджетніших варіантів придбання нерухомості на вторинному ринку нерухомості, але при укладанні такої угоди можуть виникнути складності. Тому, якщо ви плануєте купити кімнату, необхідно вивчити всі нюанси заздалегідь та найняти досвідченого фахівця.
Купити кімнату в Україні можна в комуналці ще радянських часів, яка знаходиться в комунальній власності. Якщо говорити про “нові” кімнати, то вони знаходяться у стандартних квартирах. Наприклад, живе в квартирі самотня людина, яка потребує грошей, він розуміє, що їй вигідніше продати кімнату, ніж її здавати. Або квартира спочатку мала кілька власників і один із них вирішив продати свою частку. Затребуваність такого житла обумовлена, перш за все, його доступністю, адже не всі мають потрібну суму для купівлі повноцінної квартири.
Варто відзначити, що покупка кімнати в квартирі (звичайній або комунальній) має ряд особливостей. Розкажемо у цьому матеріалі, на що необхідно звернути увагу при покупці кімнати насамперед.
Правило 1. Перевірка документів
Почати найкраще з перевірки правовстановлюючих документів. Також варто перевірити на справжність документи продавця (власника) житла.
Найпростіший варіант – покупка частки, якій відповідає кімната в квартирі. Так, власник може нею вільно розпоряджатися, це є повноцінна нерухомість. Але, є й більш проблемний варіант – частка у спільній частковій власності. Якщо ви купите таке житло, всі маніпуляції доведеться здійснювати тільки з дозволу всіх сусідів (співвласників) або через суд. При придбанні кімнати важливо укласти угоду про порядок користування певним житловим приміщенням. Усі угоди про порядок користування приміщенням мають бути засвідчені нотаріусом. Любу нерухомість (як квартиру, так і кімнату) необхідно перевірити на наявність обтяжень та арештів.
Правило 2. Право сусідів на придбання житла
Важливе правило при покупці кімнати – необхідність дотримання продавцем пріоритетного права покупки. Що це означає? Перед продажем кімнати продавець повинен запропонувати в першу чергу купити свою кімнату сусідам (власникам). Якщо за місяць вони відмовляться, можна продавати її вже іншим особам. Усі відмови повинні бути оформлені письмово та завірені у нотаріуса. Це правило стосується продажу кімнати та у комунальній квартирі. Якщо одним із власників квартири або кімнат є неповнолітній, то його відмову можна отримати тільки з дозволу органів опіки та піклування.
Правило 3.З ким доведеться жити?
Вибір кімнати – відповідальний процес, оскільки він ускладнюється наявністю сусідів. Краще заздалегідь дізнатися про всіх, хто проживає по сусідству. Якщо під час показів ніхто не з’являється, це має насторожити, можливо, це навіть привід для відмови від покупки кімнати. Одна справа, якщо доведеться ділити квартиру з людиною, яка постійно в роз’їздах, а інша, якщо це сусіда чи сусідка, що п’є.
Сьогодні покупка кімнат залишається актуальним питанням. Згодом кімнату можна продати та купити більш просторе житло. Також не доведеться платити за оренду житло, якщо житлове питання потрібно вирішити дуже швидко.
Звертайтеся в АН “Оксаген”, наші фахівці допоможуть професійно підібрати для вас цікавий та перспективний варіант!