We found 0 results. View results
Your search results

Доступна оренда для українців: міф чи реальність?

26.04.2024

В Україні був представлен законопроект “Основні засади житлової політики”, який регулює надання “доступного житла”. Документ пропонує новий тип оренди – соціальну. В даний час така оренда особливо не практикується, але вона могла б вирішити проблему житла хоч би для внутрішніх переселенців. І в ідеалі – для всіх, хто не в змозі дозволити собі оренду за ринковими цінами.

Як функціонуватиме доступна оренда

У країнах Європейського Союзу, таких як Польща, Угорщина, Німеччина, пропонується соціальна оренда житла для малозабезпечених. У Фінляндії половина всіх житлових приміщень, що здаються в оренду, відноситься до соціального житла, у Данії цей показник становить 20%. Однак в Україні відсоток такого житла мізерно малий – лише 1,5%. Зазвичай це квартири у віддалених районах, у старих будинках.

Внаслідок повномасштабної війни без житла залишилося близько 2 млн українців, за оцінками уряду. Соціальна оренда передбачає можливість жити у квартирах, що належать місцевим громадам, при сплаті невисокої орендної плати. Досвід Європейського союзу показує, що вартість соціальної оренди може бути в 10 разів нижчою від ринкової вартості оренди.

Насамперед соціальна оренда має допомогти вимушеним переселенцям, яких в Україні налічується близько 5 млн осіб. Більшість із них не в змозі сплатити оренду нерухомості. Крім того, часто оренда недоступна і для тих, хто не залишав своє місто. За оцінками міжнародного сервісу Numbeo, у середньому в Україні вартість оренди квартири у віддалених районах становить 9 тис. грн., а середня зарплата після сплати податків – 15,2 тис. грн. Таким чином, вартість оренди становить близько 69% від середньої зарплати. У Німеччині, наприклад, за середньої зарплати 119 тис. грн (в еквіваленті) середня вартість оренди – 29,6 тис. грн. Якщо переселенцям надати можливість користуватися соціальною орендою, це знизить попит на оренду звичайних квартир і може призвести до стабілізації цін там, де вони значно зросли. Наприклад, у Львові вартість оренди зросла на 60%, у середньому до 16 тис. грн. за однокімнатну квартиру. Саме у Львові планується звести один із перших нових багатоквартирних соціальних будинків. Єврокомісія виділила 19,5 млн. євро на будівництво 8 багатоквартирних будинків. Тут зможе мешкати близько 700 переселенців.

Олена Шуляк, голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, яка розробляла законопроект, вважає, що для будівництва соціального житла можна використовувати заарештовані активи Російської Федерації. Крім того, всі кошти, отримані від переселенців за соціальну оренду, спрямовуватимуться на спеціальний рахунок та використовуватимуться лише для будівництва нового житла. Законопроект також передбачає можливість оренди із подальшим правом викупу.

Ще до повномасштабної війни у черзі на отримання житла перебували десятки тисяч людей. Після війни таку допомогу потрібно буде надати і учасникам бойових дій, які мають право на пільгове житло. Загалом західні країни заарештували активи Російської Федерації на загальну суму в 300 млрд євро. У США розглядається варіант збільшення допомоги Україні у сумі заарештованих російських активів. Для того, щоб масштаби соціальної оренди дійсно могли б задовольнити потреби хоча б переселенців, на це знадобляться мільярди доларів. Проте є й хороша новина, теоретично ці кошти можна знайти. Сотні компаній та десятки країн вже висловили намір допомогти у фінансуванні відновлення України.

Наші фахівці АН “Оксаген” завжди готові допомогти підібрати вам відповідне житло без зайвої метушні та проблем. Звертайтесь – ми завжди на зв’язку!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Compare Listings