Доступне житло для українців: над чим працюють в уряді
В Україні наразі ведеться робота над оновленням житлової політики з метою ефективної реалізації права українців на житло у різний спосіб, включаючи механізми соціальної оренди, пільгової іпотеки та державно-приватного партнерства для будівництва доступного житла. Про це заявила голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, а також голова партії “Слуга Народу” Олена Шуляк.
Застарілим радянським законодавством вже ніхто не користується, оскільки змінилися суспільні умови та сама країна. Принципи, що закладались у 1980-х роках, стали неактуальними. Крім того, внаслідок війни сотні тисяч українців залишаються без даху над головою. Влада намагається вирішити цю проблему через програму компенсацій “єВідновлення”, проте вона також визнає що без радикального перегляду застарілих норм житлової політики остаточно проблему не вдасться вирішити.
Віце-прем’єр-міністр з відновлення України та міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков зазначив, що новий законопроект спрямований на вирішення таких завдань:
- створення умов для здійснення громадянами України їхнього права на житло (придбання готового житла, будівництво власного житла, а також можливість соціальної оренди);
- забезпечення прозорої та зрозумілої житлової політики, де кожен громадянин розуміє, які заходи держава вживає для підтримки населення у вирішенні житлових питань та як ними можна скористатися;
- впровадження сучасних та ефективних європейських практик у сфері житлового будівництва та забезпечення житлом.
Спільно з міжнародними партнерами розпочинається робота над житловою стратегією, яка визначатиме цілі та бачення розвитку житлового сектору на найближчі 5-7 років.
Основна мета полягає у відмові від радянської ідеології “житлового питання”, де вирішення житлових проблем обмежувалося квартирною чергою, яка часто ставала безглуздою та безперспективною. Натомість людям буде надано можливість обирати різні шляхи отримання житла – будівництво, купівля чи оренда за доступних умов.