Що потрібно знати при покупці приватного будинку
Приватний будинок як постійне місце проживання має безліч переваг, проте є і ряд недоліків, не врахувавши які, можна неодноразово пошкодувати в майбутньому.
У цій статті ми вам розповімо як правильно вибрати будинок і на що слід звернути особливу увагу.
Вибір будинку
Пошук гідного варіанту приватного будинку може зайняти набагато більше часу, ніж пошук квартири. Нерухомість у приватному секторі потрібно уважно оглядати не лише усередині, а й зовні. Тут слід враховувати планування, якість будівельних матеріалів тощо.
Огляд внутрішньої частини будинку:
-
- Встановіть, чи не дав будинок неправильну усадку. Це можна дізнатися, подивившись як відчиняються вхідні двері. Якщо є характерний скрип, то варто задуматися.
Огляньте вікна на наявність вологи в склопакетах і відсутності протягу зі щілин.
- Огляньте стіни та підлогу. Вони повинні бути рівними і не холодними, особливо в зимову пору року.
- Зверніть увагу на планування та поєднайте його з потребами вашої родини.
- Оцініть стан комунікацій.Для цього попросіть увімкнути газ, воду, опалення. Перевірте тиск води, чи немає застоїв у трубах і так далі. Дізнайтеся про каналізації і, якщо в будинку обладнана вигрібна яма, огляньте її.
Огляд будинку зовні:
-
- Стіни повинні бути достатньої товщини, щоб було тепло взимку і прохолодно влітку.
- На стінах не повинно бути тріщин. Якщо має місце облицювання (сайдинг тощо), то тріщини, навіть якщо вони є, помітити буде складно, що значно підвищує ризик зіткнутися з проблемами у майбутньому.
- Фундамент будинку повинен бути досить високим, а ще краще якщо він утеплений.
Якщо є підвал, він повинен бути сухим, інакше волога буде проникати в будинок. Те саме стосується горища та даху. Не рекомендуємо купувати будинок в суху пору року, в цей час підвищену вологість і дах можна просто не помітити.
- Якщо вам потрібен гараж або якісь господарські будівлі, то врахуйте і цей момент при підборі варіантів
Якщо ви раніше постійно жили в квартирі і вирішили придбати будинок, то спочатку добре все обдумайте, чи треба це вам і чи підходить вам і вашій родині така зміна?
Оформлення документів
Пакет документів, необхідний для здійснення угоди про купівлю-продаж:
- Правовстановлюючий документ додому
- Техпаспорт
- Витяг з реєстру з права власності (або витяг з БТІ)
- Паспорт та ідентифікаційний номер власника або власників
- Свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть одного з подружжя тощо.
- Якщо одним із власників будинку є неповнолітній, то необхідна наявність дозволу ради опіки виконавчого комітету
- Державний акт на землю (для приватизованої землі) або довідка про надання кадастрового номера
- Експертна оцінка земельної ділянки та будинку
- Довідка про відсутність обтяжень на землю з кадастрового бюро
- Якщо будинок розділений на два господарі, повинен додаватися нотаріально завірена відмова сусідів від права купівлі частки у спільній частковій власності
- Довідка з ЖКГ про відсутність заборгованості
- Довідка про кількість прописаних в будинку людей
- Довідка з податкової інспекції про відсутність боргів з податку за землю
Що стосується покупця, то йому достатньо надати лише паспорт та ідентифікаційний номер (дружина та подружжя), свідоцтво про шлюб, а також згоду чоловіка чи дружини на купівлю нерухомості.
Як не стати жертвою обману?
Також слід звернути увагу на історію угод купівлі-продажу по даному об’єкту, щоб не нарватися на недобросовісного продавця. Припустимо, продавець придбав цікавий для вас будинок і не виплатив минулому господареві суму в повному розмірі. І тут попередній господар може вимагати розірвання договору купівлі-продажу.
Законодавством України такий ризик мінімізований (стаття 330 Цивільного Кодексу України) і будинок, куплений сумлінним покупцем, не може бути зажаданий назад. Тим не менш, краще захистити себе від зайвої тяганини і ретельно все перевірити перед укладанням угоди. Далі до вашої уваги ми представимо кілька моментів, які слід перевірити:
- Сімейне становище продавця. Якщо продавець на момент купівлі будинку перебував у зареєстрованому чи навіть незареєстрованому шлюбі, то нерухомість може бути визнана як спільна (статті 60 та 74 Сімейного Кодексу України)
- У разі якщо продавець є підприємцем, який оголосив себе банкрутом, він не має права розпоряджатися майном, що належить йому (стаття 47 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”)
- У разі якщо на момент покупки будинку існує чинний договір про оренду, то згідно зі статтею 770 Цивільного Кодексу, договір про найм зберігає свою дію нового власника.
Покупка приватного будинку – дуже відповідальний та серйозний крок. І для того, щоб його зробити, потрібно ретельно підготуватися.
Співробітники нашого агентства “Оксаген” завжди готові вам допомогти зробити правильний вибір і не стати жертвою обману.