We found 0 results. View results
Your search results

Як отримати спадщину, якщо нерухомість знаходиться на окупованій території

16.11.2023

Питання про успадкування майна на тимчасово окупованій території може бути складним і потребує спеціальної процедури. Чимало українців почали стикатися з цією проблемою під час війни.

У цій статті ми розповімо про особливості прийняття та оформлення спадщини на таких територіях, а також про те, як забезпечується право на спадкування для осіб, які проживають на них. Відповідно до Закону України “Про забезпечення прав та свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”, існує особливий порядок забезпечення прав та свобод громадян України, які проживають на таких територіях.

У цьому законі зазначено, що: 

  • будь-які органи, їх посадові та службові особи на окупованих територіях вважаються незаконними, якщо вони створені, обрані або призначені в порядку, не передбаченому законом;
  • будь-який документ, виданий незаконно створеними органами та/або особами, недійсний і не створює правових наслідків, за винятком документів, що підтверджують факт народження, смерті або шлюбу особи на тимчасово окупованій території, що додаються до заяви державної реєстрації відповідного акта цивільного стану.

Важливо! Щоб отримати спадщину, яка перебуває на тимчасово окупованій території, громадяни повинні звернутися до нотаріальних органів на контрольованій Україною території.

Правила успадкування: 

  • якщо спадкодавець жив на окупованій території в момент відкриття спадщини, то місцем відкриття спадщини буде місце, де перша заява про прийняття спадщини була подана спадкоємцем (спадкоємцями);
  • якщо спадкодавець помер на окупованій території, перед тим як звертатися до нотаріуса, необхідно підтвердити факт смерті спадкодавця на окупованій території у найближчому місцевому суді на контрольованій Україною території. Після отримання рішення суду видається свідоцтво про смерть у найближчому відділі реєстрації актів цивільного стану;
  • якщо місце проживання спадкодавця невідоме, але знаходиться нерухоме майно або його основна частина на окупованій території, то місцем відкриття спадщини буде місце, де перша заява про прийняття спадщини було подано спадкоємцем (спадкоємцями).

Зазначимо, що немає встановлених законом правил для вибору місця подання першої заяви. Документи, які слід додати до заяви про прийняття спадщини, включають свідоцтво про смерть спадкодавця, документи, що підтверджують родинні зв’язки, заповіт (якщо є), паспорт та РНОКПП спадкоємця/спадкоємців, оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Compare Listings